Преобразовать из активного в пассивный 1. The speaker stressed the importance of the Congress. 2. This actor will play the part of Hamlet. 3. The students have learnt a lot of new English words. 4. The director himself answered...

Преобразовать из активного в пассивный 1. The speaker stressed the importance of the Congress. 2. This actor will play the part of Hamlet. 3. The students have learnt a lot of new English words. 4. The director himself answered the phone. 5. Somebody recommended me to see that doctor. 6. They had, eaten all the dinner before they finished the conversation. Somebody has locked the box and I cannot open it. 8. Our friends are making special preparations.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Спикер подчеркнул важность Конгресса. 2. Этот актер будет играть роль Гамлета. 3. Студенты узнали много новых английских слов. 4. Сам режиссер ответил на звонок. 5. Кто-то рекомендовал меня к доктору. 6. Они, доели ужин, прежде чем они закончили разговор. Кто-то запер окно и я не могу открыть его. 8. Наши друзья делают специальные препараты.
Гость
Вот решение. Надо написать минимум двадцать символов, поэтому я пишу эту фигню