Преобразуйте предложения в косвенную речь: 1.My aunt asked me:"Have you already finished your exams?" 2.Grand

Преобразуйте предложения в косвенную речь: 1.My aunt asked me:"Have you already finished your exams?" 2.Grandmother said to Jack:"Will you send a telegram tomorrow?" 3.Ann asked me:"Have you been shopping here all morning?"
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1my aunt asked me if I had already finished my exams. 2Grandmother asked Jack if he would send s telegram the next day. 3Ann asked me if I had been shopping there all morning.