Преобразуйте общий вопрос в специальный, используя данные вопросительные слова. 1. Do they live near here? / Where do they live? 2. Will Peter help you/ Whom... 3. Did you see her last Friday?/ When... 4. Can Henry speak French...

Преобразуйте общий вопрос в специальный, используя данные вопросительные слова. 1. Do they live near here? / Where do they live? 2. Will Peter help you/ Whom... 3. Did you see her last Friday?/ When... 4. Can Henry speak French ?/ What language .... 5. Does he smoke?/Why...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2. Whom will Peter help? 3. When did you see her? 4. What language can Henry speak? 5. Why does he smoke?