Придумать 5 утвердительных,5 отрицательных и 5 вопросительных предложений на английском

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Вопросительные: 1. Have you got a flat? У вас есть квартира? 2. Are you a doctor? Вы доктор? 3. Can I help you? Могу я вам помоч? 4. May I come in? Можно мне войти?
Гость
Утвердительные: 1) The boy is dancing. 2) He works nights and weekends 3) They have already done their homework 4) I was doing my homework at 5 o'clock yestrday 5) She is hungry. Отрицательные: 1) They aren't playing computer games now 2) She doesn't want to do her homework 3) I won't go to Moscow tomorrow 4) She didn't walk yesterday 5) He didn't play with his sister yesterday Вопросительные: 1) Do you like her new clothes? 2) Did you walk yesterday 3) Were you doing your homework at 4 o'clock yesterday? 4) It's very good game, isn't it? 5) Is she laughing?