Придумайте 5 вопросов к тексту на английском!Очень надо.Сделайте пж.Прошу

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
What language is the most influential  in the world now? English currently dominates science, business, mass media and popular culture, doesn't it? How many languages are in dannger  of extinction? Will  different varieties of English continue to develop around the world? Are other languages fighting back against the iron grip of English on the Net?