Привет! Переведите пожалуйста текст! Подруга написала, сказала, чтобы я перевела. ?

Привет! Переведите пожалуйста текст! Подруга написала, сказала, чтобы я перевела. ?? английский я знаю плохо. Спасибо! - A dialog. Meeting in the cafeteria. 1~~~: Hello, great meeting! 2~~~: Hello, this is true! 1~~~: Can I join you? 2~~~: Yes, of course! I be happy! 1~~~: Can we order something? 2~~~: Of course. Good idea! 1~~~: Waiter, can a cup of coffee? 2~~~: I will coffee too!