Прочитай ответы мисс Чэттер . догадайся, какие вопросы ей задавали . о ком её расспрашивали,нарисуй его портрет. 1.What does he like?- He likes jam,sweets and cakes. 2.What is his favourite season ? - His favourite season is su...

Прочитай ответы мисс Чэттер . догадайся, какие вопросы ей задавали . о ком её расспрашивали,нарисуй его портрет. 1.What does he like?- He likes jam,sweets and cakes. 2.What is his favourite season ? - His favourite season is summer. 3.Why___________________________________________________________________?- Summer is bright and nice. 4.Where __________________________________________________________________?- He lives in the forest. 5.How many_________________________________________________________________?- He has got a lot of friends. портрет рисовать ненадо просто скажите что рисовать.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.What does he like?(Что он любит?)- He likes jam,sweets and cakes. (Он любит варенье, конфеты и торты) 2.What is his favourite season?(Какое у него любимое время года?) -His favourite season is summer. (Его любимое время года лето) 3.Why does he like summer?(Почему он любит лето?)-Summer is bright and nice. (Лето яркое и хорошее) 4.Where does he live?(Где он живёт?)-He lives in the forest.(Он живёт в лесу) 5.How many friends has he got?(Сколько у него друзей?)-He has got a lot of friends.(У него много друзей) А вот кто это догадаться без текста сложно.