Прочитайте предложения.Выбери правильный глагол в Present Simple ( am,is,are) или в Past Simple (was,were) и запиши предложения в тетрадь. 1 There is/are a lot of cows in the field 2 The weather was/were rainy last summer 3 Wer...

Прочитайте предложения.Выбери правильный глагол в Present Simple ( am,is,are) или в Past Simple (was,were) и запиши предложения в тетрадь. 1 There is/are a lot of cows in the field 2 The weather was/were rainy last summer 3 Were/Was you in country last Sunday? 4 My mums eyes is/are blue 5 Where was/were they a month ago? 6 We wasnt/werent in the desert last year
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.are 2.was 3.Were 4.are 5.were 6.weren't