Проект по английскому языку Напиши что могут и не могут делать разные животные.На английском языке

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Birds can fly 2. Tigers can run 3. Lions can chase their prey 4. Bears can walk 5. Fish can swim 6. Dogs can play with a ball 7. Cats can sleep 8. Parrots can talk 9. Kangaroo can jump 10. Snakes can kill their prey in a flash 1. Birds can`t do snorkeling 2. Tigers can`t fly 3. Lions can`t become vegetarian 4. Bears can`t knit 5. Fish can`t walk 6. Dogs can`t be invisible 7. Cats can`t talk 8. Parrots can`t sew 9. Kangaroo can`t be a predator 10. Snakes can`t sing