Проспрягайте предложения

Проспрягайте предложения задайте к предложениям 1.утвердительное предложение 2.отрицательное предложение 3.общий вопрос 4.альтернативный вопрос 5.специальные вопрос 6. вопрос к подлежащиму 1 предложение -Our the teacher always (to ask) us a lot of questions . 2 предложение -Max (to get up) at 7 o,clock every day . 3 предложение -Ann often (to get) good manks .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 предложение: 1. Our the teacher always asks us a lot of questions. 2. Our the teacher doesn't always asks us a lot of questions 3. Does our the teacher always ask us a lot of questions? 4. Does our the teacher always ask us a lot of questions or not? 5. How many does our the teacher asks us of questions? 6. Who asks us a lot of questions? 2 предложение: 1. Max gets up at 7 o'clock every day. 2. Max doesn't get up at 7 o'clock every day. 3. Does he get up at 7 o'clock every day? 4. Does Max get up at 7 or 8 o'clock every day? 5. When does Max get up? 6. Who gets up at 7 o'clock every day? 3. предложение: 1. Ann often gets good manks. 2. Ann often not gets good manks. 3. Does she often get good manks? 4. Does Ann often get good or bad manks? 5. What does Ann often get? 6. Who gets good manks?