Проверьте правильность моего ответа. Задание 4. Сопоставьте слова и переведите полученные словосочетания. political policy global market foreign resources internal parties natural influence vast economic developed highly ...

Проверьте правильность моего ответа. Задание 4. Сопоставьте слова и переведите полученные словосочетания. political policy global market foreign resources internal parties natural influence vast economic developed highly scale largest producers Political parties – политические партии; Global policy – глобальная политика; Foreign producers – иностранные производители; Internal policy – внутренняя политика; Natural resources – природные ресурсы; Задание 2. Образуйте другие части речи от данных ниже слов. Account, cultural, industrial, develop, value, influence, occupy, government, policy. Accounting, accounted, industrious, developed, developing, valued, valuable, influencing, influential, occupied, occupational, governmental, political.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Всё отлично + Accountant, unaccounted for, industry, underdeveloped, development, valuables, influenced, occupation, unoccupied, governor, politician.