Раскройте скобки, поставив глаголы в соответствующую форму. Помните о согласован?

Раскройте скобки, поставив глаголы в соответствующую форму. Помните о согласован??и времен в придаточных условия и времени. Хочу сверить. 1. If you (to catch) a taxi, you (to meet) Mary at the station. - If you catch a taxi, you will meet Mary at the station. 2. We (to call) for an ambulance, if he (to feel) worse. 3. If I (to see) Bob I (to give) him the message. 4. If you (to make) me strong coffee I (to be) very thankful. 5. When the bus (to come), we (to be) ready to go.