Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Perfect или Present Perfect Continuous. I... (clean) the car. Doe

Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Perfect или Present Perfect Continuous. I... (clean) the car. Doesn`t it look nice? "You look tired". "I... (wash) clother all day". It... (snow) all day. I wonter When it stops. We... (have) three major snowstorms so far this winter. I wonter how many more we will have. The man... (stand) outside for hours. The castle... (stand) on that hill for 900 years. Ann... (garden) all afternoon. She... (plant) a lot of rose bushes. Переведите с русского на английский, употребляя глаголы в форме Present Perfect или Present Perfect Continuos/ Они всё ещё ловят рыбу. Он уже сделал уроки? Она ещё не читала этой книги. Моя сестра занимается музыкой уже пять лет. Они играют в волейбол с трёх часов? Они уже написали письмо. Ваш папа уже приехал с работы?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 have cleaned     have been washing    has been snowing      have had      has been standing          has stood    has been gardening     has planted 2 They have been fishing.  Has he done his homework yet?  She hasn't read that book yet.   My sister has been studying music for 5 years. Have they been playing volleyball since 3 o'clock? They have already written a letter. Has your father returned from work?