Раскрой скобки. поставь прилогательное в сравнительной или превосходной степини.The road is (long) than the street.The farm is(clean)than city.I like mountains(mach)than fields.The okean is(large)than the sea.The book is(intere...

Раскрой скобки. поставь прилогательное в сравнительной или превосходной степини. The road is (long) than the street. The farm is(clean)than city. I like mountains(mach)than fields. The okean is(large)than the sea. The book is(interesting)than the film.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)longer 2)cleaner 3)more 4)larger 5) more interesting ЕСЛИ ПОМОГЛА ОТМЕТЬ МОЙ ОТВЕТ ЗА ЛУЧШИЙ!!!