Раскрой скобки. Поставьте прилагательные в сравнительной или превосходной степени. 1.I like mountains(much) than fields2. The book is(interesting) than the film.

Раскрой скобки. Поставьте прилагательные в сравнительной или превосходной степени.  1.I like mountains(much) than fields 2. The book is(interesting) than the film.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.I like mountains more than fields 2. The book is more interesting than the film.