Раскройте скобки ,Употребляя необходимую степень сравнения прилагательных . 1) This is a (big) building in our city . 2)The Nile is (long) than Dnipro . 3)Summer is (hot) season . 4)Ann was a bit (cheerful) than she usually is...

Раскройте скобки ,Употребляя необходимую степень сравнения прилагательных . 1) This is a (big) building in our city . 2)The Nile is (long) than Dnipro . 3)Summer is (hot) season . 4)Ann was a bit (cheerful) than she usually is. 5)Peter is (good) pupil in our class . 6)This pupil is (lazy) in our class . 7)This sofa is mach (comfortable) then that one.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)bigger 2) longer 3)hotter 4)cheerfuller 5)well 6)lazier 7)comfortably