Раскройте скобки,поставив глагол в простое прошедшее время или настоящее завершенное время переведите предложение,укажите время.1)...you ever (to see) the eruption of volcono?2)l...not( to eat) yet.3) he not (to eat) yesterday....

Раскройте скобки,поставив глагол в простое прошедшее время или настоящее завершенное время переведите предложение,укажите время.1)...you ever (to see) the eruption of volcono?2)l...not( to eat) yet.3) he not (to eat) yesterday.4)...you(to play) the piano today? 5)...you(to play) the piano yesterday?6)what... You ( to prepare) for today? 7) look at this bird house!mike( to make) it himself.8) where...you(to pat) my pen?9)...you( to see) mary today?10)when...you(to see) mary?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) have you ever seen the eruption of volcono? 2) i haven't eaten yet. 3) he didn't eat yesterday. 4) have you played the piano today? 5) Did you play the piano yesterday? 6) what have you prepared for today? 7) mike has made it himself 8) where have you patted my pen? 9) have you seen mary today? 10) when did you see mary?