Распредели слова по строчкам в зависимости от правила чтения окончания ed. liked, loved, laughted, hated, wanted, stayed, cleaned, started, needed, worked, washed, lived, hoped, cried, opened, rested, baked, listened, played, w...

Распредели слова по строчкам в зависимости от правила чтения окончания ed. liked, loved, laughted, hated, wanted, stayed, cleaned, started, needed, worked, washed, lived, hoped, cried, opened, rested, baked, listened, played, waited, wanted, watched, fixed, tasted treated, looked, joined, visited / d / - loved / t / - liked / id / - hated
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 liked loved laughted worked washed lived hoped cried opend listened played watched fixed looked baked. 2 hated wanted stayed cleaned started needed rested waited tasted visited