Распредели слова по строчкам в зависимости от правила чтения окончания ed.liked, loved, laughted, hated, wanted, stayed, cleaned, started, needed, worked, washed, lived, hoped, cried, opened, rested, baked, listened, played, wa...

Распредели слова по строчкам в зависимости от правила чтения окончания ed. liked, loved, laughted, hated, wanted, stayed, cleaned, started, needed, worked, washed, lived, hoped, cried, opened, rested, baked, listened, played, waited, wanted, watched, fixed, tasted  treated, looked, joined, visited.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Laked, loved, laughted, worked, washed, lived, hoped, cried, opened, listened, played, watched, fixed, looked, baked 2. Hated, wanted, stayed, cleaned, started, needed, rested, waited, tasted, visited