Рассказ о россии на английском языке с переводом 5 класс

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Russia is one of the largest countries in the world. The capital of the country is Moscow with population of about 10 million. I love my Homeland. My relatives, friends and colleagues live here too, I also love them. All the inhabitants of my Homeland understand Russian, so they can communicate without any problems. There are a lot of lakes, where you can fish, go boating or just swim Россия – одна из самых больших стран мира. Столица страны – город Москва с населением около 10 миллионов человек и каждый день оно растет.  Я очень люблю свою Родину. Здесь живут мои родственники, друзья и товарищи, которых я тоже люблю. Все жители моей Родины понимают русский язык, поэтому могут общаться без проблем.
Гость
Russia is famous for its success in space. This is Plesetzk. Russian spaceships take off from here. (Перевод) Россия славится своими успехами в космосе. Это Плесецк. Российские космические корабли взлетают отсюда.