Расскажите своему другу о проблемах окружающей среды на английском языке, 7-10 предложений

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Dear friend , the main problem on our planet - the environment . Do not throw garbage on the ground . Help animal . To break plants . Send to recycling paper . .Better plant a tree , take out the trash in his yard . Remember my advice , because nature will thank you .