Разберите пожалуйста два предложения на 5 типов вопросительных вопросов 1.Общий, 2.специальный, 3.альтернативный, 4.разделительный, 5.вопрос к подлежащему 1)His parents welcome back soon 2) We will be playing tennis at 3 o'c...

Разберите пожалуйста два предложения на 5 типов вопросительных вопросов 1.Общий, 2.специальный, 3.альтернативный, 4.разделительный, 5.вопрос к подлежащему 1)His parents welcome back soon 2) We will be playing tennis at 3 o'clock tomorrow
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Общий 1) Will his parents come back soon? 2) Will we be playing tennis at 3 o'clock tomorrow? специальный 1) When will his parents come back? 2) What game will we be playing at 3 o'clock tomorrow? альтернативный 1) Will his parents or his grandparents come back soon? 2) Will we be playing tennis or basketball at 3 o'clock tomorrow? разделительный 1) His parents will come back soon, won't they? 2) We will be playing tennis at 3 o'clock tomorrow, won't he? вопрос к подлежащему 1) Who will come back soon? 2) Who will be playing tennis at 3 o'clock tomorrow?