Read the information about two travelling options. Write which of the following things a person should and shouldn't take with him/ her there. Explain why. Swimming suit, surfboard, sunglasses, hockey helmet and hockey stick...
Read the information about two travelling options. Write which of the following things a person should and shouldn't take with him/ her there. Explain why. Swimming suit, surfboard, sunglasses, hockey helmet and hockey stick, camera, flippers, shorts and T-shirts, warm coat, woolen gloves, jewellery, umbtella, formal suit. place-Ireland season-Winter (Christmas holiday included), 4 weeks occupation-Studying English; part time job as a hockey coach for young children in the local school. You should take It's a good idea to take You don't need to take It's silly to take
Ответ(ы) на вопрос:
перевод: Прочтите информацию о двух бегущих вариантов. Написать, какие из следующих вещей, которые человек должен и не должен брать с него / нее нет. Объясните, почему.
Плавательный костюм, доски для серфинга, солнцезащитные очки, хоккейный шлем и клюшка, камеры, ласты, шорты и футболки, теплое пальто, шерстяные перчатки, ювелирные изделия, umbtella, формальный костюм.
Место-Ирландия
Сезон-Зима (Рождественский праздник в комплекте), 4 недели
оккупацией-Изучение английского языка; часть времени работе в качестве тренера хоккейного для детей в местной школе.
Вы должны принять
Это хорошая идея, чтобы взять
Вам не нужно принимать
Это глупо принимать