Read the sentences and recollect how the Present Perfect Continuous tense is used: 1) it has been raining for 3 hours already2) it is 12 o'clock. Bob has been working since 9 o'clock. it's time to have a break! 3) we have been ...

Read the sentences and recollect how the Present Perfect Continuous tense is used: 1) it has been raining for 3 hours already 2) it is 12 o'clock. Bob has been working since 9 o'clock. it's time to have a break! 3) we have been living in almaty since 1999 4) Robert has been playing the piano so well since he began to train regularly 5) Why are you so hot ?-I have been running all the way 6) What's the matter with you? -I've got a headache. I've been writing Christmas postcards since early morning. 7) I have been waiting for you at the Museum for an hour!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1  The Present Perfect Continuous tense is used here :   -   has been raining -     Дождь идёт уже 3 часа. 2  has been working    - 12 часов. Боб работает с 9 часов.      Пора сделать перерыв. 3  have been living    - Мы живём в Алма-аты с 1999 года. 4  has been playing    - Роберт играет на пианино так хорошо с тех пор, как начал    регулярно заниматься. 5   have been running    - Почему тебе так жарко?  - Я бегу всю дорогу. 6   've been writing        -  Что с тобой случилось? - У меня голова болит. Я пишу    Рождественские открытки с раннего утра. 7   have been waiting     -   Я жду тебя в музее час!