Read the sentences to remember how to use Indefinite Pronouns. 1.Somebody knocked at the door. 2.I saw somebody enterthe room. 3.Everybody was asked to do the work. 4.Nobody saw her leave the house. 5.Does anybody know his name?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Кто-то постучал в дверь-somebody a pronoun 2 Я увидел как кто-то вошел в комнату -somebody a pronoun 3 Каждого попросили сделать работу -everybody a pronoun 4 Никто не видел как она вышла из дома-nobody a pronoun 5 Кто-то знает его имя? - anybody a pronoun