Read, translate and make up derivatives. to define, to include, to refer, to vary, complete, to relate* success, to convert*

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
to define (определять) - definition (определение), definite (определенный) to include (включать) - inclusive (включающий, содержащий), inclusion (присоединение) to refer (упоминать, ссылаться) - reference (ссылка), to vary (изменяться) - variety (разнообразие), various (разнообразный) complete (законченный) - completion (завершение), completive (завершающий) to relate (связывать, иметь отношение) - relation (отношение), relative (родственник) success (успех) - successful (успешный), succeed (иметь успех, преуспеть), to convert (преобразовать)  - convertible (обратимый), convertibility (обратимость, изменяемость)