Read,play,speak,draw,write,jump,dance,sing,hide,listen,sleep,eat,drink,run,swim,fly Помогите пожалуйста составить 6 предложений.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Читать, играть, говорить, рисовать, писать, прыгать, танцевать, петь, прятать, слушать, спать, есть, пить, бегать, плавать, летать
Гость
Ann and her friend play with dolls. Her mother reads a book. You eat an ice cream. Sam speaks an English very well! I sing songs badly. She draws a picture.