Remember and write the missing forms. 1)  lose  — lost  — ? 2)  ?  — flew  — flown 3)  take  — took  — ? 4)  leave  — ?  — left 5)  choose  — ?  — chosen 6)  ?  — hid  — ? 7)  build  — ?  — ? 8)  write  — wrote  — ? 9)  win  — ...

Remember and write the missing forms. 1)  lose  — lost  — ? 2)  ?  — flew  — flown 3)  take  — took  — ? 4)  leave  — ?  — left 5)  choose  — ?  — chosen 6)  ?  — hid  — ? 7)  build  — ?  — ? 8)  write  — wrote  — ? 9)  win  — ?  — ? 10)  ?  — caught  — ?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) lost 2) fly 3) taken 4) left 5) hide, hidden 6) chose 7) built, built 8) written 9) won, won 10) catch, caught