[latex] \left \{ {{ \frac{x}{3}=- \frac{y}{4} } \atop {x+y=5}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{ \frac{x}{3}=- \frac{y}{4} } \atop {x=5-y}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{ \frac{5-y}{3}=- \frac{y}{4} } \atop {x=5-y}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{ \frac{5-y}{3}+\frac{y}{4}=0 } \atop {x=5-y}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{ \frac{4(5-y)}{12}+\frac{3y}{12}=0 } \atop {x=5-y}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{ 4(5-y)+3y=0 } \atop {x=5-y}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{20-4y+3y=0 } \atop {x=5-y}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{20-y=0 } \atop {x=5-y}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{y=20 } \atop {x=5-y}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{y=20 } \atop {x=5-20}} \right. [/latex]
[latex] \left \{ {{y=20 } \atop {x=-15}} \right. [/latex]
ответ: (-15; 20)
[latex] \frac{x}{3} =- \frac{y}{4} [/latex]
[latex]x+y=5 x=5-y[/latex]
[latex] \frac{5-y}{3} =- \frac{y}{4} [/latex]
[latex]20-4y=-3y[/latex]
[latex]-4y+3y=-20[/latex]
[latex]y=20[/latex]
[latex]x=5-20[/latex]
[latex]x=-15[/latex]
ответ([latex]-15;20[/latex])