[latex](x+10) ^{2} =(2-x) ^{2} \\ x^{2} +100+20x=4+ x^{2} -4x \\ x^{2} +20x- x^{2} +4x+100-4=0 \\ 24x+96=0 \\ 24x=-96 \\ x=-4[/latex]
Гость
Формула: [latex]\sqrt{a^2}=|a|[/latex] .
Поэтому
[latex](x+10)^2=(2-x)^2\\\\|x+10|=|2-x|\; \; \to \\\\x+10=2-x\; \; \; \; ili\; \; \; \; x+10=-(2-x)\\\\2x=-8\; \; \; \; \; ili\; \; \; \; \; x+10=x-2\\\\x=-4\; \; \; \; \; ili\; \; \; \; 10=-2\; \; (nevernoe\; ravenstvo)\\\\Otvet:\; \; x=-4.[/latex]