Revice the forms and meanings of the irregular verbs and make the table complete . короче нужно 3 формы этих глаголов)) становиться (сиять,светить) (пахнуть,нюхать) летать носить(одежду) подниматься лежать стоить бросать воро...
Revice the forms and meanings of the irregular verbs and make the table complete . короче нужно 3 формы этих глаголов)) становиться (сиять,светить) (пахнуть,нюхать) летать носить(одежду) подниматься лежать стоить бросать воровать ловить
Ответ(ы) на вопрос:
Become became becom
Light lit lit
Feel felt felt (нюхать)
Fly flu flown
Wear wore worn носить
Build built built строить
Catch caught caught ловить