Say which place of interest these words can describe1. ...is a symbol of England.          3. ...is situated next to...    ...was founded by St Peter.           ...is a symbol of Great Britain.    ...is a working church.       ...

Say which place of interest these words can describe 1. ...is a symbol of England.          3. ...is situated next to...     ...was founded by St Peter.           ...is a symbol of Great Britain.     ...is a working church.                   ...is one of the most famous...      ...is a great monument to...            ...can hear it on the radio. 2. ...has a cruel history.                 4. ...stand beside the Thames.     ...is a historic museum.                 ...speak there.     An ancient legend says...              ...are the buildings where...     ...has special guards.                    British Parliament sits...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Скажите, какую достопримечательность могут описывать эти слова 1....является символом Англии     ...была основана Святым Питером    ...действующая церковь   ....великий/замечательный/большой монумент/памятник .... 2....имеет жестокую историю   ... является историческим музеем.    Древняя легенда гласит....   .....имеет особую/специальную охрану/гвардию 3....находится недалеко от/рядом с..   ...является символом Великобритании .....один из самых известных ...    ...можно услышать это на радио. 4 ...находится/стоит рядом с Темзой   ....говорит там.    .....здания где...   Парламент Великобритании заседает в .. 1-Westminster Abbey 2-Tower of London 3 - Big Ben( не факт, я не уверена) 4 - the Houses of Parliament[latex] x_{123} [/latex]