Сделать предложения с подходящим герундием: go dancing, go skiing, go running, go shopping... There are many expressions with go+ing form (gerund) like: a. I went-------- yesterday but I didn't buy anything. b. When we were in ...

Сделать предложения с подходящим герундием: go dancing, go skiing, go running, go shopping... There are many expressions with go+ing form (gerund) like: a. I went-------- yesterday but I didn't buy anything. b. When we were in Switzerland we went--------every weekend. c. He bought a yacht and went-------- in the Mediterranean. d. We had a wonderful rest on the beach. We went--------every day. e. He went-------- every morning. It's useful for health.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.shopping 2.skiing 3.swimming 4.dancing 5.running