СДЕЛАЙТЕ АНГЛИЙСКИЙ ПОЖАЛУЙСТА! ВОТ ЗАДАНИЕ: In this exercise you have to explain what some words mean. Choose the right meaning from the box and then write a sentence with who. Use a dictionary if necessary. he/she steals from...

СДЕЛАЙТЕ АНГЛИЙСКИЙ ПОЖАЛУЙСТА! ВОТ ЗАДАНИЕ: In this exercise you have to explain what some words mean. Choose the right meaning from the box and then write a sentence with who. Use a dictionary if necessary. he/she steals from a shop he/she designs buildings he/she doesn't believe in God he/she is not brave he/she buys something from a shop he/she pays rent to live in a house or flat he/she breaks into a house to steal things he/she no longer works and gets money from the state 1)(an architect) _Architect is someone who designs buildings._ 2) (a burglar) 3. (a customer) ---. 4. (a shoplifter) ---. _A burglar is someone ---. 5. (a coward) ---. 6. (an atheist) ---. 7. (a pensioner) ---. 8. (a tenant) ---. Огромное спасибо!) Думаю,будет правильно)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
В этом упражнении вы должны объяснить, что некоторые слова означают. Выбрать правильное значение в поле и затем написать предложение с воз. Использовать словарь в случае необходимости. он/она ворует из магазина он/она конструирует зданий он/она не верит в Бога он/она не смелая он/она что-то покупает в магазине он/она платит арендную плату, чтобы жить в доме или квартире он/она врывается в дом, чтобы украсть вещи он/она больше не работает и получает деньги от государства 1)(архитектор) _Architect-это тот, кто проектирует здания_. 2) (вор) 3. (клиент) ---. 4. (магазинный) ---. _А взломщика кто-то ---. 5. (трус) ---. 6. (атеист) ---. 7. (пенсионерка) ---. 8. (арендатор) ---. Я смогла только перевести помогла ли я тебе?