Сгруппируйте парами слова,близкие по значению a disease, to start, not to be able to do smth, to hospitalize, a medicine, a polyclinic, a hospital, to produce, a response, a trouble, a reaction, to begin, to cause, in-patientde...

Сгруппируйте парами слова,близкие по значению a disease, to start, not to be able to do smth, to hospitalize, a medicine, a polyclinic, a hospital, to produce, a response, a trouble, a reaction, to begin, to cause, in-patientdepartment, to admit to the hospital, a drug, anout-patientdepartment, to fail to do smth
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
a disease, a trouble,  to start,  to begin,   not to be able to do smth,  to fail to do smth  to hospitalize, to admit to the hospital,  a medicine,  a drug,   a polyclinic,  a hospital,  to produce, to cause, a response, a reaction,  in-patient department, an out-patient department,