She was in the country; i was a pupil las year нужно сделать эти предложения отрицательными и вопросительными

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Вместо was - was not (отриц)    Was she....(вопр) 2) точно так же
Гость
+ She was in the country - She wasn't in the country ? Was she in the country? + I was a pupil last year - I wasn't a pupil last year ? Was I a pupil last year?