Shop assistant: Can I help you? Rob: Yes,please. I'd like a pair of trainers. Shop assistant: What make do you prefer? Rob: Have you got Nike trainers? Shop assistant: Sure. What colour would you like? Rob: White, please. ...

Shop assistant: Can I help you? Rob: Yes,please. I'd like a pair of trainers. Shop assistant: What make do you prefer? Rob: Have you got Nike trainers? Shop assistant: Sure. What colour would you like? Rob: White, please. Shop assistant: And what size are you? Rob: Six and half. Shop assistant: Here you are. Emily: They look nice, Rob. Try them on! Shop assistant: How do they feel? Rob: Awful! They're too small. Shop assistant: But they;re your size. Rob: What's wrong with my feet? Have they grown in a week? Emily: Don't panic, Rob. I know what it is. ПЕРЕВОД! Продавец: Могу ли я вам помочь? Роб: Да, пожалуйста. Я хотел бы пару кроссовок. Продавец: Какие вы предпочитаете? Роб: У вас есть кроссовки Nike? Продавец: Конечно. Какой цвет вы хотите? Роб: белый, пожалуйста. Продавец: А какой размер? Роб: 35 с половиной (Для России). Продавец: Вот, пожалуйста. Эмили: Они выглядят красиво, Роб. Примерь их! Продавец: Как себя чувствуете? Роб: Ужасно! Они слишком малы. Продавец: Но они вашего размера. Роб: Что случилось с моими ногами? Разве они выросли за неделю? Эмили: Не паникуй, Роб. Я знаю, что это такое.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
и чем здесь вам помочь надо не пойму?