Скажи, какова по порядку в альфавите каждая из букв этого слова. BIRTHDAY

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
А-первая B-вторая D-четвертая H-восьмая I-девятая R-восемнадцатая T-двадцатая Y-двадцать пятая
Гость
B is the second letter in the ABC I is the ninth letter in the ABC R is the eighteenth letter in the ABC T is the twentieth letter in the ABC H is the eighth letter in the ABC D is the fourth letter in the ABC A is the first letter in the ABC Y is the twenty-fifth letter in the ABC