Сочинение на английском!!! Нужно написать о преимуществах и недостатках быть бизнесменом. По плану: 1.Рассказать кто такой бизнесмен,чем он занимается 2.Преимущества быть бизнесменом 3.Недостатки быть бизнесменом 4.Обобщить инф...

Сочинение на английском!!! Нужно написать о преимуществах и недостатках быть бизнесменом. По плану: 1.Рассказать кто такой бизнесмен,чем он занимается 2.Преимущества быть бизнесменом 3.Недостатки быть бизнесменом 4.Обобщить информацию и сделать выводы
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Buissnessman.Who it is?Actually it's a entrepreneur, who working hard every day.Buissnesman have his own buissness, for example : buissnessman may have a cafe like an buissness object and get money because of this. Buissnessman advantages are : -Lots of money -Leadership -Freedom of action Yeah, be a buissnessman and having a luxurious "Ferrari" and a penthouse is a dream of many pepole, but what is the price of this wealth? Disavantages : -Lots of work -Every day is hard -Difficult decisions When you are a buissnessman you came home so tired, you haven't enough energy to spent it to your family.It's terrible. In one word, i'd love to be a busnessman if this work was a bit easier.