Соедините слова и выражения, связанные с семьей и отношениями в семье, с их переводом. С четырьмя из английских фраз составьте предложения 1. share a room with your brother 2. get on well with siblings 3. sibling rivalry 4. nuc...
Соедините слова и выражения, связанные с семьей и отношениями в семье, с их переводом. С четырьмя из английских фраз составьте предложения
1. share a room with your brother
2. get on well with siblings
3. sibling rivalry
4. nuclear family
5. watch too much TV
6. blood relative
A соперничество между братьями/сестрами
B делить комнату с братом
C родители и дети
D кровный родственник
E иметь хорошие отношения с братьями/сестрами
F слишком много смотреть телевизор.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1B
2A
3E
4C
5F
6D
My father watched TV too much.
Her sister is her blood relative.
I always share a room with my brother.
We are everybody sibling rivalry.
Гость
1 b
2 e
3 a
4 c
5 f
6 d
Watching too much TV may cause serious problems like insomnia or panic attacks.
The size of a typical nuclear family may vary in different countries.
I'm the only child in my family - so I've never had to share my room with anyone.
If you want to know more about your blood relatives - try building a fimily tree.