Сопоставить:1.uncountable nouns,2.nouns with regular plural,3.nouns with irregular plural,4.plural nouns with no singular form. Слов?

Сопоставить:1.uncountable nouns,2.nouns with regular plural,3.nouns with irregular plural,4.plural nouns with no singular form. Слов??:news,police,media, clothes, stairs, teeth, trousers, foot ,scissors, time. !пишите только точно!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.uncountable nouns=news,police,media. 2.nouns with regular plural= stairs,time. 3.nouns with irregular plural= teeth,foot. 4.plural nouns with no singular form.= clothes,trousers,scissors