Составь 30 словочитаний со словами Big,short,small,,long,nice,new,dirty,clean,brown,reg,black,green,yellow,grey,orange,pink. blouse,bloots,cap,coat,dress jasket,jeans,mittens,sweater,tpainers,T-shirt,shoes,trousers,clothes,rein...

Составь 30 словочитаний со словами Big,short,small,,long,nice,new,dirty,clean,brown,reg,black,green,yellow,grey,orange,pink. blouse,bloots,cap,coat,dress jasket,jeans,mittens,sweater,tpainers,T-shirt,shoes,trousers,clothes,reincoat
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. a big raincoat 2. a short coat 3. a small T-shirt 4. a long dress 5. a nice blouse 6. new trainers 7. dirty clothes 8.clean shoes 9.brown sweater 10.red cap 11. a black jacket 12. green jeans 13. a yellow raincoat 14. grey shoes 15. an orange T-shirt 16. pink mittens 17. nice bloots 18. new mittens 19. long jacket 20. yellow blouse 21. small shoes 22. grey jeans 23. brown mitfens 24. dirty shoes 25. a clean blouse 26. new bloots 27. a red T- shirt 28. a black sweater 29. new mittens 30. a big brown jacket