Составить 3 маленьких диалога по английскому 7 класс

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) -Hi, Kate! -Hello, Dima. -How are you? -Okay. 2) -Masha, did you do lessons? -Yes, mom. 3) -You go to school today? -No. I got sick.
Гость
1)- do you think you could show me the way ? - yes,of course. -thank you -you're welcome 2) -Hello!What's your name? -I'm Ryan. I'm new here. -Do you know where 5A is? -Sorry,I'm afraid not 3) - i like running . - So do l -I don't like playing badminton. -Neither do l