Составить 3 предложения в Present Simple и Past Simple в утвердительной,отрицательный и вопросительной форме(сначала 3 предложения без to be, а потом 3 предложения с to be) Please)))

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Без to be   Present Simple I study English every day. I don’t study English every day. Does he study English every day?     Past Simple We studied English yesterday. They didn’t study English 2 days ago. Did she study English last year?   С to be Present Simple I am a student. He isn’t a student. Are they students?  Past Simple I was a student last year. He wasn’t a student 2 years ago. Were they students last month?