Составить 5 положительных и пять отрицательных предложений с паст симпл

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Положительные: 1. I got up at 7 AM. 2. I cleant my teeth. 3. I had a breakfast. 4. I went to school. 5. I did my homework. Отрицательные: 1. I didn't do it. 2. I didn't see her. 3. I didn't catch a cold. 4. Today I didn't forget to do this. 5. She didn't do a housework.