Составить 5 предложений в Past simple. Do (my) homework. Go shopping. Clean(my)room. Make(my)bed. Do the washing up.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
past simple -прошедшее время то есть: did my homework went shopping cleaned my room made my bed did the washing up это неправильные глаголы
Гость
1)I did my homework 2)My mum went shopping 3)I did't clean my room 4)My mum was angry because I didn't make my bed 5)I did the washing up