Составить 5 предложения на английском с существительными во множественном числе. помогите пожалуйста!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
In selling new rugs.The schools were held Saturdays.On the street children playing in the snow.During summer vacation, visited many people.On the sofa lay a pillow.On Saturday the room is cleaned.
Гость
i want apples i buy tomatoes children play on the ground herons love to eat frogs girls on the basketball team