Составить 5 типов вопросов к предложению. 1.Общий 2.Разделительный 3.Специальный 4.Альтернативный 5.Вопрос к подлежащему Britain has a century-long alliance with France.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Общий Does Britain have a century-long alliance with France? 2. Разделительный Britain has a century-long alliance with France, doesn't it? 3. Специальный What does Britain have? 4. Альтернативный Does Britain have a century-long alliance with France. 5. Вопрос к подлежащему Who has a century-long alliance with France or with Russia?