Составить 6-10 примеров, когда в разных ситуациях один и тот же глагол будет употребляться в Present Perfect и в Past simple (Например: I have lost my key, I can't get inside! / I lost my key yesterday - that's why I was late!)...

Составить 6-10 примеров, когда в разных ситуациях один и тот же глагол будет употребляться в Present Perfect и в Past simple (Например: I have lost my key, I can't get inside! / I lost my key yesterday - that's why I was late!). Один пример - это две ситуации (предложение на Pr.Simple, предложение на Pr. Perfect)!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I've just  broken the cup.  I can't have nothing to drink from. I broke my coffee cup yesterday.  So I could.'t have my morning coffee. She's failed in her English again.  She can't enter Unversity now. She failed in her English yesterday.  She was very upset. The car has just been washed.  It looks as good as new. The car was washed two days ago.  But it was too old to look better after it. I've finally written a letter to my friend.  He'll be happy. I wrote a letter to Sam last Sunday. I had to tell him some bad news. He's bought a new suit.  He looks great in it! He bought a new suit a week ago.  And he went to the party in it the same day I've washed my hair.  It looks awesome. I washed my hair two hours ago but it is still wet.