Составить 6 предложений со словами can, must, should

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2 предложения с can: Who can best handle the problem? Кто может решить эту проблему? ___________________________ Today we can't get anything without money.Сегодня без денег мы ничего не получим. ___________________________________ 2 предложения с must : We must stay perfectly calm.Мы должны оставаться совершенно спокойными. __________________________________________ If it must be that way, so be it.Если так должно быть, пусть так и будет. _________________________________________ 2 предложения с should: This medicine should be taken every three hours.Это лекарство нужно принимать каждые три часа. ___________________________________________ Of course I should read this book. Конечно, я должен прочитать эту книгу. ___________________________________________ Желаю удачи!!!
Гость
I can jump. Can you pass me the salt,please. You can't leave before 12 o'clock. You must listen to your parents! You mustn't tell anyone what happened. We must follow the school rules. You should buy a new car. You should study harder. You shouldn't eat so much.